2022 CrossFit Age Group Semifinals Results and Recap: Who’s Off to Madison?

The top 10 athletes from each Age Group division will be taking a trip to Madison.

The 2022 CrossFit Semifinals kicked off on May 20 in three different countries and has now wrapped up its third week. During weeks two and three, the Age Group Semifinals went virtual across the globe. From May 26-29, athletes in ages 14 to 49 went head-to-head. June 2-5 saw the 50+ divisions battling it out for tickets to Madison. 

In 2022, instead of qualifying through the Games through events specific to their divisions, Age Group athletes participated in a new online global Semifinal. To get to the Semifinals, athletes had to be in the top 30 athletes of their division in the 2022 CrossFit Quarterfinals. The Quarterfinals, in turn, had been filled by the top 10 percent of athletes in each Age Group division from the 2022 CrossFit Open. After the Semifinals, the top 10 athletes in each division will earn a ticket to the Games in August.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by CrossFit Games (@crossfitgames)

[Related: 2022 CrossFit Fittest in Cape Town Semifinals Results and Recap]

The teen divisions were split into 14-15 and 16-17 years old. They competed during the second weekend of the Semifinals, along with divisions 35-39, 40-44, and 45-49. The remaining Age Group divisions, 50-45, 55-59, 60-64, and 65+ battled it out during the second-to-last weekend to see who would go on to the Games in Madison.

2022 CrossFit Age Group Semifinals Overall Leaderboard

Games veteran Chyna Cho just barely missed the Games in 2021 after finishing 11th in the Semifinals, but she made up for it this year. Cho’s performance in the women’s 35-39 division was dominant, only finishing lower than fifth once. She’ll be heading back to Madison this year, along with young Games veteran RJ Mestre in the 14-15 boy’s division and 50-54 women’s division winner Tea Gebbie, who will be heading to the Games for the first time in 2022.

The top 10 athletes in each division will head to the 2022 NOBULL CrossFit Games.

Note: The top 10 athletes from each division will move on to the Games. The leaderboards will be finalized no more than a week after the competitions end, per the CrossFit Games Rulebook. This article will be updated to confirm which athletes secured top spots when the information becomes available.

14-15

Boys

  1. RJ Mestre (532 points)
  2. Ka’eo Subiono (441 points)
  3. Brode Beckwith (405 points)
  4. Harvey Rehrig (390 points)
  5. Leonardo Torres (381 points)
  6. Tal Simson (378 points)
  7. Yousef Diab (364 points)
  8. Yezo Cunha (347 points)
  9. Kaiden Steyn (342 points)
  10. Kevin Hill (336 points)

Girls

  1. Lucy McGonigle (548 points)
  2. Rylee Beebe (472 points)
  3. Bergrós Björnsdóttir (449 points)
  4. Lili-Gabrielle Deroulede (446 points)
  5. Reese Littlewood (432 points)
  6. Caroline Sabatini (399 points)
  7. Annah Belisle (396 points)
  8. Ismene Oyanguren (377 points)
  9. Marissa Nichols (347 points)
  10. Abigail Moore (361 points)

16-17

Boys

  1. Caleb McClure (444 points)
  2. Ty Jenkins (417 points)
  3. Rökkvi Guðnason (401 points)
  4. Johan Roberts (394 points)
  5. Kyle Wyngaard (387 points)
  6. Elijah Subiono (374 points)
  7. Andrei Petku (373 points)
  8. Morgan Christensen (372 points)
  9. Benjamin Concha (353 points)
  10. Martí Pla (352 points)

Girls

  1. Olivia Kerstetter (568 points)
  2. Trista Smith (508 points)
  3. Jadzia Onorati-Phillips (445 points)
  4. Sophia Shaft (425 points)
  5. Hayleight Kanthack (410 points)
  6. Hailey Rolfe (395 points)
  7. (T-6) Alys Scott (395 points)
  8. Ema Galova (367 points)
  9. Jenna Michelotti (360 points)
  10. Rebekah Devine (347)

35-39

Men

  1. Sam Dancer (524 points)
  2. Ioannis Papadopoulous (516 points)
  3. Bryan Wong (454 points)
  4. Rogelio Gamboa (453 points)
  5. Julian Serna (405 points)
  6. Nick Roberts (400 points)
  7. Josh Marunde (385 points)
  8. Justin Ahrens (384 points)
  9. Brett Stanhope (364 points)
  10. Craig Kenney (350 points)

Women

  1. Chyna Cho (516 points)
  2. Angelica Bengtsson (468 points)
  3. Maryam Zanbagh (463 points)
  4. Emilia Leppänen (458 points)
  5. (T-4) Aneta Tucker (458 points)
  6. Anita Pravatti (427 points)
  7. Christelle El Debs (413 points)
  8. Victoria Finn-Smith (344 points)
  9. Carleen Mathews (334 points)
  10. Mallory Berger (330 points)

40-44

Men

  1. Michael Laverriere (500 points)
  2. Samer Zaarour (431 points)
  3. Aaron Bielefeldt (430 points)
  4. Alexandre Jolivet (416 points)
  5. Josh Petlowany (400 points)
  6. Rudolph Berger (391 points)
  7. Justin King (386 points)
  8. Caine Hayes (362 points)
  9. (T-8) Dustin McWilliams (362 points)
  10. Jonathan Varela (340 points)

Women

  1. Kelly Friel (509 points)
  2. Giulia Roggio (445 points)
  3. Rebecca Voigt Miller (438 points)
  4. Kelly Marshall (436 points)
  5. Jimena Delamer (421 points)
  6. (T-5) Mayra Brandt (421 points)
  7. Jenn Ryan (415 points)
  8. Julia Kenyon (410 points)
  9. Kajsa Ojala (405 points)
  10. Kim Mullins (404 points)

45-49

Men

  1. Vlad Liashkevich (532 points)
  2. Mike Kern (488 points)
  3. Yurii Hanson (457 points)
  4. Jason Grubb (433 points)
  5. Giulio Silvino (432 points)
  6. Sean Potter (422 points)
  7. Andrew Ketelsen (413 points)
  8. Alan Bates (377 points)
  9. Justin LaSala (374 points)
  10. Mike Dudevoir (355 points)

Women

  1. Michelle Suozzi (486 points)
  2. (T-1) Ali Crawford (486 points)
  3. Jessica Manfro (477 points)
  4. Jen Bottcher (460 points)
  5. Karen McCadam (408 points)
  6. Sara Queiroz (379 points)
  7. Marina Novelli (368 points)
  8. Jennifer Dieter (364 points)
  9. Merituuli Kallio (344 points)
  10. Carrie Rieger (340 points)

50-54

Men

  1. Clint Paddock (484 points)
  2. Sean Patrick (428 points)
  3. Richard Stevenson (417 points)
  4. Eirik Solen (414 points)
  5. Darius Boockholdt (399 points)
  6. Jeff Adams (387 points)
  7. Eric C. Smith (385 points)
  8. Dave Rempel (382 points)
  9. Chris Exarhos (351 points)
  10. Andrew Livingston (343 points)

Women

  1. Tea Gebbie (556 points)
  2. Cheryl Brost (520 points)
  3. Marcie Wells (454 points)
  4. Tracy O’Connell (450 points)
  5. Kim Purdy (449 points)
  6. Carrie Sandoval (388 points)
  7. Julie Ackermann (380 points)
  8. Cherianne Benoit (379 points)
  9. Nathalie Connors (361 points)
  10. Marianne Højbjerg (351 points)

55-59

Men

  1. Leonardo Wernsersbach Lima (508 points)
  2. Bill Cileo (450 points)
  3. Andrew Kuhlmann (430 points)
  4. Mike Egan (420 points)
  5. Chris Podesto (399 points)
  6. David Usandizaga (379 points)
  7. Michael Fry (372 points)
  8. Mark Sewell (347 points)
  9. Antonio Boldrini (344 points)
  10. Anders Amren (337 points)

Women

  1. Joanne McCullough (528 points)
  2. Cici Fougere (448 points)
  3. Linda Elstun (443 points)
  4. Shanna Bunce (432 points)
  5. (T-5) Alexia Fineman (432 points)
  6. Laurie Meschishnick (408 points)
  7. Leigh Coates (395 points)
  8. Kim Stambaugh (393 points)
  9. Amy Simpson (371 points)
  10. Lasara Magnani (358 points)

60-64

Men

  1. Tom Fameree (476 points)
  2. William Powell (452 points)
  3. Shannon Aiken (447 points)
  4. Christian Galy (403 points)
  5. Gus VanDerVoort (376 points)
  6. Neale Currie (353 points)
  7. Ian Buster (352 points)
  8. Charlie Hunt (350 points)
  9. Tony Turski (342 points)
  10. Rolando Gonzalez (328 points)

Women

  1. Shelly Chapple (520 points)
  2. Debbie Downing (456 points)
  3. Patricia McGill (453 points)
  4. Lynne Knapman (446 points)
  5. Mary Beth Prodromides (440 points)
  6. Yvonne Howard (418 points)
  7. Georgina Jarden (409 points)
  8. Debbie Corwin (401 points)
  9. Gwen Petersohn (373 points)
  10. Anne-Marie Blinco (366 points)

65+

Men

  1. Tom Muhlbeier (461 points)
  2. Cal Cherrington (435 points)
  3. (T-2) Dan Miller (435 points)
  4. Jim Peeper (430 points)
  5. John Mariotti (427 points)
  6. Michael Bridges (424 points)
  7. Kenneth Scherdell (404 points)
  8. Ken Ogden (401 points)
  9. (T-8) Tommy Tillman (401 points)
  10. Osvaldo Tupinamba (366 points)

Women

  1. Pia Gund (536 points)
  2. Julie Holt (504 points)
  3. Marcia Yager (464 points)
  4. Patty Bauer (425 points)
  5. Joke Dikhoff (408 points)
  6. Consuelo Cruz (407 points)
  7. Terry Carey (395 points)
  8. Alison Locke (388 points)
  9. Patti Walkover (383 points)
  10. Framboise Labat (378 points)

2022 CrossFit Age Group Semifinals Event Results

Mestre dominated the 14-15 boy’s division, finishing first in three of six events. This wasn’t entirely surprising after his fifth-place finish in the 2021 NOBULL CrossFit Games. And while Sam Dancer of the men’s 35-39 division only finished lower than fifth place once, securing a first-place win, a third-place ranking, and two second-place finishes to earn himself first overall in his division. He’s coming back after a hiatus from the Games and looks ready to go.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by CrossFit Games (@crossfitgames)

 

[Related: 2022 Syndicate Crown CrossFit Semifinals Results and Recap]

Swedish Games veteran Pia Gund dominated the 65+ women’s division, making age look like nothing more than a number with two first-place finishes.

Event 1

For time:

  • 500-meter row
  • 30 bench presses
  • 1,000-meter row
  • 20 bench presses
  • 2,000-meter row
  • 10 bench presses
  • Time cap: 30 minutes
  • Details about division-specific movement changes are available on Games.CrossFit.com.

14-15

Boys

  • RJ Mestre (15:13)
  • Kyle Muckleroy (16:04)
  • Pierce Gerring (16:22)

Girls

  • Annah Belisle (16:23)
  • Bergrós Björnsdóttir (16:29)
  • Lucy McGonigle (16:30)

16-17

Boys

  • Ty Jenkins (14:45)
  • Rökkvi Guðnason (15:01)
  • Isaiah Weber (15:03)

Girls

  • Olivia Kerstetter (15:30)
  • Trista Smith (15:40)
  • Jadzia Onorati-Phillips (15:53)

35-39

Men

  • Sam Dancer (14:12)
  • Ioannis Papadopoulos (14:49)
  • Matthew Buehrle (14:57)

Women

  • Maryam Zanbagh (16:25)
  • Ashley Werner (17:43)
  • Chyna Cho (18:13)

40-44

Men

  • Samer Zaarour (14:49)
  • Maxime Guyon (15:28)
  • Tony Kurz (15:39)

Women

  • Kajsa Ojala (17:23)
  • Kelly Friel (18:21)
  • Julia Kenyon (19:21)

45-49

Men

  • Yurii Hanson (17:02)
  • Mike Kern (17:29)
  • Jason Grubb (17:48)

Women

  • Michelle Suozzi (19:59)
  • Karen McCadam (20:40)
  • Stephanie China (22:18)

50-54

Men

  • Kevin Becker (18:39)
  • Sean Patrick (19:15)
  • Dave Rempel (19:54)

Women

  • Tea Gebbie (20:18)
  • Jolaine Undershute (20:21)
  • Tracy O’Connell (21:49)

55-59

Men

  • Bruce Beaton (15:27)
  • Leonardo Wernersbach Lima (15:36)
  • Matt Beals (15:36)

Women

  • Laurie Meschishnick (18:07)
  • Amy Jo DiMeglio (18:43)
  • Lasara Magnani (19:03)

60-64

Men

  • Christian Galy (17:07)
  • Robert Boshoven (17:17)
  • Tom Fameree (17:28)

Women

  • Litsa Olsson (19:02)
  • Shelly Chappie (19:25)
  • Patricia McGill (20:29)

65+

Men

  • Michael Bridges (16:39)
  • Tommy Tillman (17:09)
  • John Mariotti (17:37)

Women

  • Pia Gund (19:39)
  • Julie Holt (19:44)
  • Patty Bauer (19:48)

Event 2

8 rounds for time:

  • 1 legless rope climb
  • 6 farmer’s carries
  • 15 box jumps
  • Time cap: 20 minutes
  • Details about division-specific movement changes are available on Games.CrossFit.com.

14-15

Boys

  • Yousef Diab (9:45)
  • Kevin Hill (9:56)
  • Brayden Knoll (10:15)

Girls

  • Caroline Sabatini (8:53)
  • Hayes Willard (9:10)
  • Brynn Cupp (9:13)

16-17

Boys

  • Landen Ryan (11:42)
  • Benjamin Concha (12:13)
  • Martí Pla (12:43)

Girls

  • Ema Galova (12:42)
  • Jenna Michelotti (13:21)
  • Trista Smith (13:31)

35-39

Men

  • Justin Ahrens (10:24)
  • Julian Serna (10:27)
  • James St. Leger (10:38)

Women

  • Chyna Cho (11:56)
  • Victoria Finn-Smith (12:09)
  • Aneta Tucker (12:57)

40-44

Men

  • Nuno Costa (11:12)
  • Michael Laverriere (12:12)
  • Caine Hayes (12:20)

Women

  • Kelly Marshall (11:59)
  • Delaina Snider (12:30)
  • Giulia Roggio (12:37)

45-49

Men

  • Angel Cardenas (12:40)
  • Stephen Vassallo (13:09)
  • Vlad Liashkevich (13:13)

Women

  • Amy Chapoton (14:16)
  • Merituuli Kallio (15:02)
  • Ali Crawford (15:05)

50-54

Men

  • Andrew Livingston (14:10)
  • Clint Paddock (15:31)
  • Eric C. Smith (16:04)

Women

  • Tea Gebbie (13:30)
  • Marcie Wells (14:31)
  • Cheryl Brost (15:29)

55-59

Men

  • Jeff Ernsberger (10:04)
  • Vincent Diephuis (10:43)
  • Antonio Boldrini (11:08)

Women

  • Joanne McCullough (11:09)
  • Leigh Coates (12:34)
  • Shanna Bunce (12:34)

60-64

Men

  • Shannon Aiken (11:54)
  • Charlie Hunt (12:38)
  • Tom Fameree (12:39)

Women

  • Sarah Bell (13:34)
  • Shelagh Locke (14:06)
  • Gwen Petersohn (14:22)

65+

Men

  • Cal Cherrington (13:25)
  • Llew Wynn (13:42)
  • Gregg Lauderbaugh (14:21)

Women

  • Martha Redinger (16:02)
  • Pia Gund (16:13)
  • Alison Locke (16:37)

Event 3

Complete as many reps as possible in 10 minutes of:

  • 10 snatches, weight 1
  • Rest one minute
  • 10 snatches, weight 2
  • Rest one minute
  • 10 snatches, weight 3
  • Rest one minute
  • Max-rep snatches in time remaining, weight 4
  • Details about division-specific movement changes are available on Games.CrossFit.com.

14-15

Boys

  • RJ Mestre (63 reps)
  • Brode Beckwith (61 reps)
  • Ka’eo Subiono (57 reps)

Girls

  • Lucy McGonigle (89 reps)
  • Bergrós Björnsdóttir (84 reps)
  • Lili-Gabrielle Deroulede (75 reps)

16-17

Boys

  • Johan Roberts (60 reps)
  • Isaiah Weber (58 reps)
  • Isaac Rojas (57 reps)

Girls

  • Olivia Kerstetter (80 reps)
  • Rebekah Devine (70 reps)
  • Hayleigh Kanthack (69 reps)

35-39

Men

  • Ioannis Papadopoulos (52 reps)
  • Sam Dancer (51 reps)
  • Rogelio Gamboa (46 reps)

Women

  • Angelica Bengtsson (44 reps)
  • Emilia Leppänen (42 reps)
  • Anita Pravatti (42 reps)

40-44

Men

  • Alexandre Jolivet (44 reps)
  • Justin King (41 reps)
  • Aaron Bielefeldt (40 reps)

Women

  • Kim Mullins (45 reps)
  • Kelly Friel (42 reps)
  • Camas Barkemeyer (41 reps)

45-49

Men

  • Giulio Silvino (33 reps)
  • Yurii Hanson (32 reps)
  • Sean Potter (31 reps)

Women

  • Michelle Suozzi (39 reps)
  • Ali Crawford (35 reps)
  • Jessica Manfro (34 reps)

50-54

Men

  • Simon Wilson-Storey (68 reps)
  • Dave Rempel (67 reps)
  • Stacy Boaz (66 reps)

Women

  • Cheryl Brost (72 reps)
  • Kim Purdy (72 reps)
  • Tea Gebbie (69 reps)

55-59

Men

  • Bill Cileo (71 reps)
  • Leonardo Wernersbach Lima (68 reps)
  • Chris Podesto (65 reps)

Women

  • Lasara Magnani (68 reps)
  • Amy Simpson (62 reps)
  • Joanne McCullough (60 reps)

60-64

Men

  • Rolando Gonzalez (92 reps)
  • Gus VanDerVoort (90 reps)
  • Tony Turski (89 reps)

Women

  • Lynne Knapman (92 reps)
  • Litsa Olsson (90 reps)
  • Patricia McGill (87 reps)

65+

Men

  • Michael Bridges (90 reps)
  • Arthur Astorino (77 reps)
  • Tom Muhlbeier (74 reps)

Women

  • Consuelo Cruz (75 reps)
  • Julie Holt (73 reps)
  • Patti Walkover (72 reps)

Event 4

In 12 minutes, complete:

  • 50 GHD sit-ups
  • 8 handstand walks
  • 50 GHD sit-ups
  • 8 handstand walks
  • Max-rep bar muscle-ups in the time remaining
  • Details about division-specific movement changes are available on Games.CrossFit.com.

14-15

Boys

  • Mohammadjavad Hasani (146 reps)
  • Yousef Diab (145 reps)
  • Josh Strange (144 reps)

Girls

  • Hayes Willard (154 reps)
  • Caroline Sabatini (147 reps)
  • Reese Littlewood (142 reps)

16-17

Boys

  • Kyle Wyngaard (152 reps)
  • Lucas Haefner (150 reps)
  • Landen Ryan (149 reps)

Girls

  • Trista Smith (159 reps)
  • Nadia Szymialis (155 reps)
  • Sophia Shaft (151 reps)

35-39

Men

  • Bryan Wong (162 reps)
  • Rogelio Gamboa (161 reps)
  • Brett Stanhope (160 reps)

Women

  • Karla Wolford (153 reps)
  • Chyna Cho (148 reps)
  • Emilia Leppänen (146 reps)

40-44

Men

  • Michael Laverriere (39 reps)
  • Dustin McWilliams (33 reps)
  • Kevin Longmeier (30 reps)

Women

  • Rebecca Voigt Miller (147 reps)
  • Jenn Ryan (144 reps)
  • Jimena Delamer (142 reps)

45-49

Men

  • Jason Grubb (148 reps)
  • Angel Cardenas (142 reps)
  • Vlad Liashkevich (139 reps)

Women

  • Annie Sakamoto (146 reps)
  • Sarah Timson (145 reps)
  • Danica Rolfe (134 reps)

50-54

Men

  • Denny Ferreira (148 reps)
  • John Kim (147 reps)
  • Darius Boockholdt (147 reps)

Women

  • Tracy O’Connell (160 reps)
  • Cheryl Brost (155 reps)
  • Julie Ackermann (155 reps)

55-59

Men

  • Allen Duarte (154 reps)
  • Mike Cook (150 reps)
  • Leonardo Wernersbach Lima (146 reps)

Women

  • Linda Elstun (148 reps)
  • Josée Sarda (141 reps)
  • Cici Fougere (140 reps)

60-64

Men

  • Kent Kitagawa (143 reps)
  • sean mcgraw (140 reps)
  • Gus VanDerVoort (139 reps)

Women

  • Mary Beth Prodromides (138 reps)
  • Shelly Chapple (137 reps)
  • Yvonne Howard (132 reps)

65+

Men

  • Ken Ogden (131 reps)
  • Osvaldo Tupinamba (130 reps)
  • Tom Muhlbeier (129 reps)

Women

  • Pia Gund (120 reps)
  • Julie Holt (116 reps)
  • Alison Locke (116 reps)

Event 5

Starting every two minutes until the reps cannot be completed in the interval:

  • 25 wall-ball shots (add five repetitions after each two minute interval)
  • Workout 6 began immediately following the two-minute interval in which the athlete couldn’t successfully complete the wall-ball shots.
  • Details about division-specific movement changes are available on Games.CrossFit.com.

14-15

Boys

  • Holden Boone (161)
  • Kaiden Steyn (147)
  • RJ Mestre (142)

Girls

  • Lucy McGonigle (225)
  • Ismene Oyanguren (219)
  • Bergrós Björnsdóttir (185)

16-17

Boys

  • Rökkvi Guðnason (240)
  • Benjamin Cole (220)
  • Gustavo Pusch (219)

Girls

  • Ema Galova (268)
  • Anine Keen Hansen (261)
  • Olivia Kerstetter (260)

35-39

Men

  • Justin Ahrens (272)
  • Gintas Petrikas (272)
  • Sam Dancer (269)

Women

  • Maryam Zanbagh (328)
  • Gillian Gook (316)
  • Christelle El Debs (310)

40-44

Men

  • Caine Hayes (271)
  • Samer Zaarour (270)
  • Justin King (268)

Women

  • Giulia Roggio (316)
  • Julia Kenyon (268)
  • Rebecca Voigt Miller (265)

45-49

Men

  • Antonio Sala (289)
  • Giulio Silvino (255)
  • Mike Kern (215)

Women

  • Marina Novelli (266)
  • Ali Crawford (252)
  • Sara Queiroz (218)

50-54

Men

  • Simon Wilson-Storey (204)
  • Sean Patrick (192)
  • Nikoalaos Harbilas (165)

Women

  • Tea Gebbie (237)
  • Helen Macleod (204)
  • Kim Purdy (201)

55-59

Men

  • Bill Cileo (209)
  • David Usandizaga (208)
  • Andrew Kuhlmann (165)

Women

  • Joanne McCullough (200)
  • Shanna Bunce (168)
  • Alexia Fineman (160)

60-64

Men

  • Tom Fameree (151)
  • Neale Currie (119)
  • William Powell (116)

Women

  • Patricia McGill (135)
  • Gwen Petersohn (110)
  • Debbie Downing (89)

65+

Men

  • Cal Cherrington (113)
  • Jim Peeper (79)
  • Dan Miller (79)

Women

  • Mary Schwing (78)
  • Julie Holt (77)
  • Pia Gund (72)

Event 6

Beginning immediately after Event 5:

  • 1-rep max clean & jerk
  • Details about division-specific movement changes are available on Games.CrossFit.com.

14-15

Boys

  • RJ Mestre (259 pounds)
  • Harvey Rehrig (253 pounds)
  • Ka’eo Subiono (246 pounds)

Girls

  • Bergrós Björnsdóttir (216 pounds)
  • Nellie Wikström (204 pounds)
  • Lucy McGonigle (202 pounds)

16-17

Boys

  • Johan Roberts (330 pounds)
  • Elijah Subiono (306 pounds)
  • Riley Barr (301 pounds)

Girls

  • Olivia Kerstetter (242 pounds)
  • Sophia Shaft (235 pounds)
  • Hailey Rolfe (221 pounds)

35-39

Men

  • Ioannis Papadopoulos (352 pounds)
  • Sam Dancer (342 pounds)
  • Bryan Wong (336 pounds)

Women

  • Angelica Bengtsson (220 pounds)
  • Emilia Leppänen (213 pounds)
  • Aneta Tucker (211 pounds)

40-44

Men

  • Alexandre Jolivet (330 pounds)
  • Justin King (326 pounds)
  • Aaron Bielefeldt (310 pounds)

Women

  • Kim Mullins (227 pounds)
  • Kajsa Ojala (226 pounds)
  • Kelly Friel (224 pounds)

45-49

Men

  • Giulio Silvino (321 pounds)
  • Vlad Liashkevich (291 pounds)
  • Sean Potter (281 pounds)

Women

  • Michelle Suozzi (205 pounds)
  • Jessica Manfro (190 pounds)
  • Anna Quost (189)

50-54

Men

  • Chris Exarhos (252 pounds)
  • Jeff Adams (250 pounds)
  • Clint Paddock (247 pounds)

Women

  • Cheryl Brost (185 pounds)
  • Tea Gebbie (176 pounds)
  • Tracy O’Connell (166 pounds)

55-59

Men

  • Leonardo Wernersbach Lima (248 pounds)
  • Chris Podesto (239 pounds)
  • Bill Cileo (238 pounds)

Women

  • Joanne McCullough (169 pounds)
  • Kim Stambaugh (162 pounds)
  • Linda Elstun (160 pounds)

60-64

Men

  • Michael Wall (226 pounds)
  • Rolando Gonzalez (219 pounds)
  • Robert Boshoven (218 pounds)

Women

  • Shelly Chapple (170 pounds)
  • Litsa Olsson (145 pounds)
  • Mary Beth Prodromides (140 pounds)

65+

Men

  • Michael Bridges (217 pounds)
  • Tom Muhlbeier (192 pounds)
  • Stee Mann (189 pounds)

Women

  • Patty Bauer (130 pounds)
  • Patti Walkover (125 pounds)
  • Consuelo Cruz (123 pounds)

Next Stop: The Games

Coming out of the first weekend in June, the top 10 athletes in each Age Group division are prepping for their trips to Madison, WI for the 2022 NOBULL CrossFit Games, slated for Aug. 3-7. The last of the Semifinals will continue June 10-12. During that weekend, the CrossFit Copa Sur, Strength in Depth, and Atlas Games will be the last Semifinals in Vitória, England, and Québec, respectively. At the end of the month, the Last-Chance Qualifier will give athletes who just missed qualifying for the Games one more shot. The Qualifier is set for June 29 – July 1, 2022.

Featured Image: @crossfitgames / Instagram