IceShaker Sale

Ricky Garard and Mal O’Brien Hold Their Leads After Day Two of the 2022 CrossFit Games

Toomey shot from eighth to third after the two-for-one event on Day Two of competition.

Day Two of the 2022 CrossFit Games was initially scheduled to be a rest day for Individuals and Teams. However, due to unexpected inclement weather on Day One, Individual Event Two — “Shuttle to Overhead” — was pushed into the rest day. Event Two featured a three-round combination of shuttle runs of increasing distance and max reps in the jerk within set time caps.

Tia-Clair Toomey posted a performance more in the realm of what’s expected from the five-time reigning Fittest Woman on Earth®, leaping from her eighth-place overall rank at the end of Day One to third overall at the end of Day Two.

Two women jerking barbells overhead, wearing tank tops and shorts.
Photo By William Johnson (@barbellstories on Instagram)

On the Individual Men’s side, Jeffrey Adler got into the mix with the competition leaders, scoring 100 points in the jerk portion of the event. Ricky Garard did enough to maintain his lead against Justin Medeiros and Pat Vellner, both of whom sought to take the overall leader jersey.

Below are the results and leaderboard for all divisions and events held on Day Two in Madison: 

Check In: [2022 CrossFit Games Results & Leaderboard]

2022 CrossFit Games Leaderboard 

Rank Country Name Points
1 Tia-Clair Toomey 1158
2 Mallory O'Brien 1045
3 Laura Horvath 981
4 Danielle Brandon 937
5 Brooke Wells 904
6 Emma Lawson 893
7 Kara Saunders 890
8 Gabriela Migala 868
9 Haley Adams 867
10 Alexis Raptis 859
11 Arielle Loewen 828
12 Emma McQuaid 798
13 Kristi Eramo O'Connell 785
14 Amanda Barnhart 778
15 Jacqueline Dahlstrom 764
16 Lucy Campbell 751
17 Dani Speegle 750
18 Ellie Turner 728
19 Matilde Garnes 663
20 Karin Freyova 642
21 Paige Semenza 636
22 Thuridur Erla Helgadottir 582
23 Carolyne Prevost 565
24 Alex Willis 553
25 Paige Powers 509
26 Seungyeon Choi 493
27 Christine Kolenbrander 488
28 Baylee Rayl 452
29 Seher Kaya 437
30 Rebecca Fuselier 352
31 Sydney Michalyshen 342
32 Freya Moosbrugger 335
33 Victoria Campos 318
34 Solveig Sigurdardottir 299
35 Elisa Fuliano 296
36 Caroline Conners 281
37 Julia Kato 258
38 Elena Carratala Sanahuja 223
39 Michelle Merand 210
40 Emily Rolfe 61

Event Two — Shuttle to Overhead

From 0:00-2:00 (two minutes)

  • Run 400 meters
  • Max Jerks

Rest one minute.

From 3:00-6:00 (three minutes)

  • Run 600 meters
  • Max Jerks

Rest two minutes.

From 8:00-12:00 (four minutes)

  • Run 800 meters
  • Max Jerks

Women: 200 pounds
Men: 300 pounds

Individual Women’s Results (Workout A — Run)

  1. Haley Adams — 6:59.46
  2. Tia-Clair Toomey — 7:08.14
  3. Gabriela Migała — 7:17.19
  4. Kristi Eramo O’Connell — 7:20.73
  5. Seher Kaya — 7:24.68
  6. Brooke Wells — 7:26.21
  7. Lucy Campbell — 7:28.74
  8. Thuridur Erla Helgadottir — 7:30.92
  9. Emma Lawson —7:33.66
  10. Matilde Garnes — 7:38.23

Individual Women’s Results (Workout B — Jerk)

  1. Tia-Clair Toomey — 18 reps 
  2. Danielle Brandon — 15 reps 
  3. Mal O’Brien — 14 reps
  4. Emma Lawson — 13 reps (T-fourth)
  5. Matilde Garnes — 13 reps (T-fourth)
  6. Gabriela Migała — 12 reps (T-sixth)
  7. Jacqueline Dahlstrøm — 12 reps (T-sixth)
  8. Brooke Wells — 12 reps (T-sixth)
  9. Emma McQuaid — 12 reps (T-sixth)
  10. Arielle Loewen — 12 reps (T-sixth)

Individual Men’s Results (Workout A — Run)

  1. Uldis Upenieks — 6:51.06
  2. Ricky Garard — 6:58.74
  3. Saxon Panchik — 6:59.06
  4. Patrick Vellner — 7:05.10
  5. Cole Sager — 7:05.22
  6. Alexandre Caron — 7:05.73
  7. Henrik Haapalainen — 7:06.02
  8. Jayson Hopper — 7:06.45
  9. Bayden Brown — 7:06.80
  10. Samuel Kwant — 7:08.21

Individual Men’s Results (Workout B — Jerk)

  1. Jeffrey Adler — 19 reps
  2. Saxon Panchik — 17 reps
  3. Justin Medeiros — 16 reps (T-third)
  4. Ricky Garard — 16 reps (T-third)
  5. Jayson Hopper — 16 reps (T-third)
  6. Timothy Paulson — 15 reps (T-sixth)
  7. Tudor Magda — 15 reps (T-sixth)
  8. Spencer Panchik — 15 reps (T-sixth)
  9. Roman Khrennikov — 14 reps (T-ninth)
  10. Guilherme Malheiros — 14 reps (T-ninth)

Several athletes entered with the strategy of prioritizing their strengths, as this event that awarded a full event’s worth of points each to the running portion and the jerk portion. Haley Adams, known for her endurance and speed, claimed 100 points for the fastest cumulative time across all three shuttle runs.

Toomey posted a solid shuttle run time to make up for her Day One performance, moving her into eighth place overall. Toomey also righted the ship with 100 points from the jerk portion after performing 18 reps, bringing her back up to third overall.

People wearing different colored t-shirts and shorts run outside on turf.
Photo By William Johnson (@barbellstories on Instagram)

Jeffrey Adler is notoriously strong with the barbell and wasted no time proving so yet again in the jerk portion of Event Two. He was in the upper-middle  of the pack for the shuttle run, but a series of smooth singles off the blocks led to him completing 19 reps and bagging 100 points as well.

Day Two Team Overall Leaderboard 

  1. CrossFit Oslo Navy Blue — 367 points
  2. CrossFit Mayhem Freedom — 361 points
  3. CrossFit Invictus — 355 points
  4. CrossFit Reykjavík —292 points
  5. CrossFit Selwyn —283 points

Day Two Adaptive Leaderboard 

Day Two of the Games was Day One for Adaptive athletes. Here’s how they ranked at the end of Thursday’s events.

Upper Extremity — Women

  1. Camille Vigneault — 275 points
  2. Christina Mazzullo — 230 points
  3. Anne-Laure Coutenceau — 170 points
  4. Elizabeth Bride — 105 points
  5. Eileen Quinn — 85 points

Upper Extremity — Men

  1. Casey Acree — 300 points
  2. Josue Maldonado — 225 points
  3. Samuel Pera — 125 points
  4. Alexi Fiorucci — 105 points
  5. Xabier Osa Mendes — 85 points

Lower Extremity — Women

  1. Valerie Cohen — 300 points
  2. Amy Bream — 185 points
  3. Natalie Rovirosa — 165 points
  4. Molly Moore — 145 points

Lower Extremity — Men

  1. Charles Pienaar — 190 points
  2. Elliot Young — 190 points
  3. Rogan Dean — 185 points
  4. Ole Kristian Antonsen — 145 points
  5. Luke Reeson — 130 points

Neuromuscular — Women

  1. Morgan Johnson — 275 points
  2. Alyssa Kobela— 230 points
  3. Lauren Taylor — 145 points
  4. Letchen du Plessis— 105 points
  5. Leila Ives — 85 points

Neuromuscular — Men

  1. Brett Horchar — 275 points
  2. Jeremie Perera — 185 points
  3. Kevin Maijer — 150 points
  4. Benjamin Fallon — 145 points
  5. Bart Walsh — 85 points

Day Two Age Group Leaderboard

Below are the top contenders in the Age Group Divisions heading into Friday, Aug. 5.

14-15 — Girls

  1. Lucy McGonigle — 240 points
  2. Rylee Beebe — 230 points
  3. Caroline Sabatini — 210 points

14-15 — Boys

  1. RJ Mestre — 290 points
  2. Yousef Diab — 250 points
  3. Tal Simson — 250 points

16-17 — Girls

  1. Olivia Kerstetter — 260 points
  2. Sophia Shaft — 210 points
  3. Trista Smith — 210 points

16-17 — Boys

  1. Johan Roberts — 230 points
  2. Caleb McClure — 220 points
  3. Ty Jenkins — 210 points

35-39 — Women

  1. Aneta Tuker  — 250 points
  2. Chyno Cho — 230 points
  3. Christelle El Debs — 220 points

35-39 — Men

  1. Rogelio Gamboa — 220 points
  2. Nick Roberts — 210 points
  3. Josh Marunde — 200 points

40-44 — Women

  1. Kelly Friel — 260 points
  2. Jenn Ryan — 260 points
  3. Rebecca Voigt Miler — 240 points

40-44 — Men

  1. Rudolph Berger — 250 points
  2. Alexandre Jolivet — 230 points
  3. Michael Laverriere — 220 points 

45-49 — Women

  1. Merituuli Kallio — 210 points
  2. Marina Novelli  — 200 points
  3. Ali Crawford — 190 points

45-49 — Men

  1. Mike Kern — 270 points
  2. Vlad Liashkevich — 270 points
  3. Jason Grubb — 260 points

50-54 — Women

  1. Cheryl Brost — 250 points
  2. Kim Purdy — 230 points
  3. Nathalie Connors — 230 points

50-54 — Men

  1. Eirik Solen — 270 points
  2. Richard Stevenson — 230 points
  3. Sean Patrick — 220 points

55-59 — Women

  1. Joanne McCullough — 260 points
  2. Leigh Coates — 250 points
  3. Alexia Fineman — 190 points 

55-59 — Men

  1. Mike Egan — 260 points
  2. Leonardo Wernersbach Lima — 250 points
  3. Antonio Boldrini — 210 points

60-64 — Women

  1. Mary Beth Prodromides — 260 points
  2. Patricia McGill — 190 points
  3. Shelly Chapple — 180 points

60-64 — Men

  1. Shanon Aiken — 250 points
  2. Christian Galy — 240 points
  3. Tom Fameree — 230 points

65+ — Women

  1. Pia Gund — 280 points
  2. Marcia Yager — 240 points
  3. Patti Walkover —190 points

65+ — Men

  1. Cal Cherrington — 260 points
  2. Ken Ogden — 210 points
  3. John Mariotti — 190 points

Featured Image: William Johnson (@barbellstories on Instagram)