2021 CrossFit Games Age Group Divisions Results

Close battles, dominant performances — the 2021 Games Age Groups had it all.

The 2021 NOBULL CrossFit Games began on July 27 with the Age Group and Adaptive divisions and officially ended on July 29, 2021. The Individual competition — which features 40 men and 40 women from around the world — kicked off on July 28, 2021, took a break on July 29, and will resume from July 30 through August 1.

Here are the results for each Age Group that competed at the Games in Madison, WI:

[Related: 2021 NOBULL CrossFit Games Leaderboard and Results]

2021 NOBULL CrossFit Games — Age Group Results

Overall, there were nine different age divisions for both women and men. Here are the top three finishers in each.

Boys (14-15)

  1. Ty Jenkin (USA) — 610 points
  2. Isaiah Weber (USA) — 570 points
  3. Gustavo Pusch (Brazil) — 565 points

Girls (14-15)

  1. Olivia Kerstetter (USA) — 585 points
  2. Lucy McGonigle (UK) — 560 points
  3. Hailey Rolfe (USA) — 520 points

Boys (16-17)

  1. Nate Ackermann (USA) — 815 points
  2. David Bradley (USA) — 755 points
  3. Hiko O Te Rangi Curtis (New Zealand) — 685 points

Girls (16-17)

  1. Emma Lawson (Canada) — 825 points
  2. Olivia Sulek (USA) — 780 points 
  3. Paulina Haro (Mexico) — 670 points

Men (35-39)

  1. Kyle Kasperbauer (USA) — 775 points
  2. James Hobart (USA) — 745 points
  3. Adian Conway (USA) — 705 points

Women (35-39)

  1. Whitney Gelin (USA) — 755 points
  2. Lauren Gravatt (USA) — 710 points
  3. Aneta Tucker (Czech Republic) — 665 points

Men (40-44)

  1. Maxime Guyon (France) — 720 points
  2. David Johnston (USA) — 680 points
  3. Alexandre Jolivet (France) — 670 points

Women (40-44)

  1. Kelly Friel (UK) — 775 points
  2. Rebecca Voigt Miller (USA) — 710 points
  3. Kelly Marshall (UK) — 690 points

Men (45-49)

  1. Jason Grubb (USA)610 points
  2. Mike Kern (USA) — 520 points
  3. Justin Lasala (USA) — 510 points

Women (45-49)

  1. Annie Sakamoto (USA) — 550 points
  2. Ali Crawford (UK) — 545 points
  3. Jennifer Dieter (USA) 540 points

Men (50-54)

  1. Bernard Luzi (Italy) — 615 points
  2. Kevin Koester (USA) — 605 points
  3. Brent Maier (USA) — 550 points

Women (50-54)

  1. Tia Vesser (USA) — 595 points
  2. Joyanne Cooper (Canada) — 530 points
  3. Carrie Sandoval (USA) — 525 points

Men (55-59)

  1. Vincent Diephuis (Netherlands) — 570 points
  2. Ron Ortiz (USA) — 490 points
  3. Bruce Young (Canada) — 460 points

Women (55-59)

  1. Laurie Mschishnick (Canada) — 565 points
  2. Karen Lundgren (USA) — 545 points
  3. Rose Wall (USA) — 485 points

Men (60-64)

  1. Will Powell (USA) — 570 points
  2. Christian Galy (France) — 490 points
  3. Gus Vandervoort (USA) — 485 points

Women (60-64)

  1. Susan Clarke (Canada) — 670 points
  2. Bianca Williams (USA) 630 points 
  3. Patricia McGill (Canada) — 575 points

Men (65 & Over)

  1. Ken Odgen (USA) — 590 points
  2. George Koch (USA) — 580 points
  3. David Hippensteel (USA) — 550 points

Women (65 & Over)

  1. Patty Bauer (USA) — 585 points
  2. Lidia Beer (USA) — 495 points
  3. Polly McKinstry (USA)490 points

Events

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by CrossFit Games (@crossfitgames)

 

The following are each event each division was tasked with over three days of competition:

2021 CrossFit Games Event Results — Age Groups

In total, all nine divisions battled through nine events across three days — July 27-29, 2021 — at the Alliant Energy Center in Madison, WI. You’ll notice that all of the events are essentially the same, with certain elements scaled down depending on the age division. 

Event One

For time:

  • Ages 16-17, 35-39, 40-44, 45-49
    • 4.5-mile run (six laps)
  • Ages 50-54, 55-59, 14-15
    • 3.75-mile run (five laps)
  • Ages 60-64, 65+
    • Three-mile run (four laps)

 Time cap: 40 minutes

Boys (14-15) — Event One Results

  1. Kaiden Hogan — 22:46.95
  2. Caden Poulin — 25:15.74
  3. Ty Jenkins — 25:18.21

Girls (14-15) — Event One Results

  1. Chiara Silva — 24:57.79
  2. Trista Smith — 26:08.90
  3. Delaney Wade — 26:34.28

Boys (16-17) — Event One Results

  1. Rökkvi Gudnason — 30:28.85
  2. David Bradley — 30:31.42
  3. Hiko O Te Rangi Curtis — 30:44.16

Girls (16-17) — Event One Results

  1. Emma Lawson — 32:59.86
  2. Olivia Sulek — 33:48.27
  3. Maria Jose Vargas — 34:59.96

Men (35-39) — Event One Results

  1. František Heribán — 29:26.52
  2. James Howell — 29:39.58
  3. Lewis McMaster — 29:54.27

Women (35-39) — Event One Results

  1. Amy Wearne — 31:08.57
  2. Kelley Jackson — 31:34.97
  3. Cheryl Nasso — 32:59.96

Men (40-44) — Event One Results

  1. Nuno Costa — 30:23.64
  2. Nathan Beveridge — 30:47.53
  3. Justin Brown — 30:56.94

Women (40-44) — Event One Results

  1. Kelly Marshall — 31:28.56
  2. Krystal Peterson — 32:29.59
  3. Maria Grødem — 33:14.90

Men (45-49) — Event One Results

  1. Jason Grubb — 30:23.61
  2. Craig Robinson — 30:30.81
  3. Mike Kern — 30:53.96

Women (45-49) — Event One Results

  1. Danica Rolfe — 34:17.66
  2. Ali Crawford — 34:18.55
  3. Ilrika Akerlund — 34:52.78

Men (50-54) — Event One Results

  1. Bernard Luzi — 26:04.19
  2. Kevin Koester — 26:12.51
  3. Randy Lowe — 26:21.72

Women (50-54) — Event One Results

  1. Francoise Mahier — 29:24.95
  2. Marianne Høbjerg — 29:25.71
  3. Cindy Hinkle — 30:12.54

Men (55-59) — Event One Results

  1. Vincent Diephuis — 26:48.75
  2. Bruce Young — 27:13.46
  3. Antonio Boldrini — 27.17.78

Women (55-59) — Event One Results

  1. Karen Lundgren — 28:26.85
  2. Joanne McCullough — 28:56.25
  3. Laurie Meschishnick — 29:32.90

Men (60-64) — Event One Results

  1. Craig Fegan — 21:22.13
  2. Cal Cherrington — 21:24.95
  3. Tim Laframboise — 21:28.39

Women (60-64) — Event One Results

  1. Susan Clarke — 21:54.56
  2. Patricia McGill — 23:30.92
  3. Sue Lawson — 23:36.10

Men (65 & Over) — Event One Results

  1. George Koch — 22.33.30
  2. Thomas Ackerman — 22.53.09
  3. Clarke Holland — 23.17.18

Women (65 & Over) — Event One Results

  1. Lidia Beer — 27:27.42
  2. Denise Ristow — 28.06.09
  3. Kathy Miller — 28.39.08

Event Two

  • Ages 16-17, 35-39, 40-44, 45-49
    • Five rounds for time:
      • One legless rope climb (20 feet)
      • Five deadliftsMen: 345 pounds | Women: 215 pounds 
  • Ages 14-15
    • Five rounds for time:
      • One legless rope climb (20 feet)
      • Five deadlifts — Men: 255 pounds | Women: 175 pounds
  • Ages 50-54, 55-59
    • Five rounds for time:
      • One rope climb (20 feet)
      • Five deadlifts — Men: 315 pounds | Women: 195 pounds
  • Ages 60-64 and 65+
    • Four rounds for time:
      • One rope climb (20 feet)
      • Five deadlifts — Men: 255 pounds | Women: 175 pounds

Time cap: six minutes

Boys (14-15) — Event Two Results

  1. Gustavo Pusch — 3:06.00
  2. Isaiah Weber — 3:34.81
  3. Kaiden Myers — 4:54.15

Girls (14-15) — Event Two Results

  1. Rylee Beebe — 4:30.00
  2. Olivia Kerstetter — 4:47.55
  3. Lucy McGonigle — CAP + Six

Boys (16-17) — Event Two Results

  1. Jace Peck — 3:17.54
  2. Nate Ackermann — 3:18.04
  3. Elias Simbürger — 3:28.36

Girls (16-17) — Event Two Results

  1. Emma Lawson — 3:30.35
  2. Sophia Shaft — 3:35.91
  3. Jadzia Onorati-Phillips — 4:53.12

Men (35-39) — Event Two Results

  1. Dustin McWillams — 3:02.00
  2. James Howell — 3:04.12
  3. Dusty Sulon — 3:10.57

Women (35-39) — Event Two Results

  1. Kelley Jackson — 4:14.00
  2. Lauren Gravatt — 4:17.83
  3. Aneta Tucker — 4:20.67

Men (40-44) — Event Two Results

  1. David Johnston — 3:20.25
  2. Nathan Beveridge — 3:29.05
  3. Nuno Costa — 3:37.42

Women (40-44) — Event Two Results

  1. Kelly Marshall — 3:59.64
  2. Rebecca Voigt Miller — 4:14.52
  3. Stephanie Roy — 4:20.57

Men (45-49) — Event Two Results

  1. Jason Grubb — 3:34.45
  2. Mike Kern — 3:36.35
  3. Justin Lasala — 4:07.26

Women (45-49) — Event Two Results

  1. Annie Sakamoto — 5:02.00
  2. Karen McCadam — 5:27.25
  3. Danica Rolfe — 5:27.76

Men (50-54) — Event Two Results

  1. Jeffrey Tincher — 3:03.00
  2. Brent Maier — 3:07.36
  3. Kevin Koester — 3:14.97

Women (50-54) — Event Two Results

  1. Joyanne Cooper — 3:16.35
  2. Elena Kulik — 3:37.39
  3. Tia Vesser — 3:47.04

Men (55-59) — Event Two Results

  1. Vincent Diephuis — 3:04.11
  2. Patrick Sprague — 3:50.36
  3. Ron Ortiz — 4:04.49

Women (55-59) — Event Two Results

  1. Sharra Bunce — 3:22.59
  2. Laurie Meschishnick — 3:37.09
  3. Robbie Moyles — 3:47.59

Men (60-64) — Event Two Results

  1. Will Powell — 2:29.31
  2. Christian Galy — 2:35.63
  3. Mitchell Taylor — 2:38.26

Women (60-64) — Event Two Results

  1. Susan Clarke — 2:21.74
  2. Bianca Williams — 2:43.48
  3. Lynne Knapman — 2:46.64

Men (65 & Over) — Event Two Results

  1. Jon Perry — 3:03.00
  2. George Koch — 3:04.69
  3. David Hippensteel — 3:10.71

Women (65 & Over) — Event Two Results

  1. Rhonda Dessert — 3:26.89
  2. Patty Bauer — 3:37.00
  3. Lidia Beer — 3:39.09

Event Three

In six minutes, perform:

Boys (14-15) — Event Three Results

  1. Gustavo Pusch — 237 pounds
  2. Isaiah Weber — 220 pounds
  3. Ty Jenkins — 215 pounds

Girls (14-15) — Event Three Results

  1. Olivia Kerstetter — 202 pounds
  2. Darianna Rosales — 192 pounds
  3. Hailey Rolfe — 175 pounds

Boys (16-17) — Event Three Results

  1. David Bradley — 262 pounds
  2. Elias Simbürger — 255 pounds
  3. Jace Peck — 247 pounds

Girls (16-17) — Event Three Results

  1. Paulina Haro — 197 pounds
  2. Emma Lawson — 192 pounds (T-2nd)
  3. Olivia Sulek — 192 pounds (T-2nd)

Men (35-39) — Event Three Results

  1. Kyle Kasperbauer — 277 pounds
  2. Nick Bloch — 275 pounds
  3. James Hobart — 262 pounds

Women (35-39) — Event Three Results

  1. Whitney Gelin — 192 pounds
  2. Kerri Lee — 185 pounds 
  3. Lauren Gravatt — 177 pounds

Men (40-44) — Event Three Results

  1. David Johnston — 262 pounds
  2. Alexandre Jolivet — 255 pounds (T-2nd)
  3. Tony Kurz — 255 pounds (T-2nd)

Women (40-44) — Event Three Results

  1. Ana C. Caldas — 191 pounds
  2. Kelly Friel — 187 pounds
  3. Stefani Graham — 177 pounds

Men (45-49) — Event Three Results

  1. Giulio Silvino — 265 pounds
  2. Mike Kern — 247 pounds
  3. Alan Bates — 235 pounds

Women (45-49) — Event Three Results

  1. Jennifer Dieter — 167 pounds
  2. Ali Crawford — 165 pounds
  3. Tessa Te Kahu — 162 pounds

Men (50-54) — Event Three Results

  1. Lon Allen — 237 pounds
  2. Brent Maier — 217 pounds 
  3. Greg Merkac — 212 pounds

Women (50-54) — Event Three Results

  1. Carrie Sandoval — 147 pounds
  2. Tia Vesser — 137 pounds (T-2nd)
  3. Cherianne Benoit — 137 pounds (T-2nd)

Men (55-59) — Event Three Results

  1. David Partridge — 210 pounds
  2. Ron Ortiz — 197 pounds
  3. Bruce Beaton — 195 pounds

Women (55-59) — Event Three Results

  1. Lasara Magnani — 137 pounds
  2. Rose Wall — 132 pounds (T-2nd)
  3. Robbie Moyles — 132 pounds (T-2nd)

Men (60-64) — Event Three Results

  1. Christian Galy — 180 pounds (T-1st)
  2. Will Powell — 180 pounds (T-1st)
  3. Carl Giuffre — 172 pounds

Women (60-64) — Event Three Results

  1. Bianca Williams — 120 pounds
  2. Susan Clarke — 107 pounds (T-2nd) 
  3. Litsa Olsson — 107 pounds (T-2nd)

Men (65 & Over) — Event Three Results

  1. David Hippensteel — 162 pounds
  2. Thomas Ackerman — 145 pounds
  3. Stephen Demakos — 137 pounds

Women (65 & Over) — Event Three Results

  1. Consuelo Cruz — 105 pounds
  2. Patty Bauer — 97 pounds
  3. Lidia Beer — 95 pounds

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Emma Lawson (@emma.lawson_5)

 

[Related: Burn Fat and Boost Your Work Capacity With Body Conditioning]

Event Four

  • Ages 16-17, 35-39, 40-44, 45-49
    • For time:
      • 84/68-calorie bike erg
      • 42 medicine-ball GHD sit-upsMen: 20 pounds | Women: 14 pounds, to six-inch riser
      • 42 dumbbell squats Men: 50 pounds | Women: 35 pounds
      • 84-foot handstand walk (Athletes must complete 42-foot section unbroken)
      • 42 sandbag squats Men: 150 pounds | Women: 100 pounds
      • 84-foot handstand walk (Athletes must complete 42-foot section unbroken)
  • Ages 50-54, 55-59, 14-15
    • For time:
      • 84/68-calorie bike erg
      • 42 GHD sit-ups — Women to six-inch riser
      • 42 dumbbell squats — Men: 35 pounds | Women: 20 pounds
      • 84-foot handstand walk
      • 42 sandbag squats — Men: 100 pounds | Women: 70 pounds
      • 84-foot handstand walk 
  • Ages 60-64, 65+
    • For time:
      • 84/68-calorie bike erg
      • 42 GHD sit-ups — Men to six-inch riser | Women to 12-inch riser
      • 30 dumbbell squats — Men: 35 pounds | WomenP 20 pounds
      • 84-foot double dumbbell overhead walk
      • 30 sandbag squats — Men: 100 pounds | Women: 70 pounds
      • 84-foot sandbag carry

Boys (14-15) — Event Four Results

  1. Ty Jenkins — 11:58.57
  2. RJ Mestre — 11:58.63
  3. Isaiah Weber — 12:03.09

Girls (14-15) — Event Four Results

  1. Olivia Kerstetter — 8:48.19
  2. Trista Smith — 11:04.70
  3. Bianca Miller — 11:08.99

Boys (16-17) — Event Four Results

  1. Rökkvi Gudnason — 13:46.09
  2. Nate Ackermann — 14:44.89
  3. Hiko O Te Rangi Curtis — CAP + Two

Girls (16-17) — Event Four Results

  1. Emma Lawson — 11:37.48
  2. Paulina Haro — 11:41.68
  3. Jadzia Onorati-Phillips — 11:41.91

Men (35-39) — Event Four Results

  1. Kyle Kasperbauer — 13:46.13
  2. Adrian Conway — 13:52.72
  3. Dusty Sulon — 14:16:59

Women (35-39) — Event Four Results

  1. Whitney Gelin — 12:42.30
  2. Chelsey Hughes — 13:31.97
  3. Lauren Gravatt — 13:41.39

Men (40-44) — Event Four Results

  1. Alexandre Jolivet — 12:46.95
  2. Josh Petlowany — 14:34.60
  3. Chris Beery — 14:58.58

Women (40-44) — Event Four Results

  1. Rachel Green — 11:27.74
  2. Kelly Friel — 14:03.10
  3. Rebecca Voigt Miller — 14:09.79

Men (45-49) — Event Four Results

  1. Jason Grubb — 14:23.95
  2. Peter Andersson — 15:32.79
  3. Jason Luukkonen — 15:35.18

Women (45-49) — Event Four Results

  1. Annie Sakamoto — 15:17.47
  2. Allison Strnad — 15:38.77
  3. Jessica Manfro — 15:53.41

Men (50-54) — Event Four Results

  1. Randy Lowe — 12:57.03
  2. Bernard Luzi — 12:58.69
  3. Christian Biagi — 13:00.23

Women (50-54) — Event Four Results

  1. Tia Vesser — 12:28.12
  2. Cherianne Benoit — 12:41.92
  3. Carrie Sandoval — 14:32.92

Men (55-59) — Event Four Results

  1. Mike Cook — 13:48.75
  2. Ron Ortiz — 14:12.49
  3. Vincent Diephuis — 14:28.98

Women (55-59) — Event Four Results

  1. Rose Wall — 14:03.95
  2. Linda Elstun — 14:46.67
  3. Karen Lundgren — 15:09.46

Men (60-64) — Event Four Results

  1. Will Powell — 9:39.63
  2. Michael Wall — 11:03.47
  3. Carl Giuffre — 11:16.55

Women (60-64) — Event Four Results

  1. Susan Clarke — 8:54.86
  2. Patricia McGill — 9:04.74
  3. Bianca Williams — 9:49.37

Men (65 & Over) — Event Four Results

  1. George Koch — 12:29.98
  2. Keg Ogden — 13:09.44
  3. Thomas Ackerman — 13:23.08

Women (65 & Over) — Event Four Results

  1. Lidia Beer — 10:44.29
  2. Marilyn Wuest — 11:43.22
  3. Patty Bauer — 12:30.77

Event Five

  • Ages 16-17, 35-39, 40-44, 45-49
    • 500-meter swim
  • Ages 14-15, 50-54, 55-59, 60-64, 65+
    • 300-meter swim

Boys (14-15) — Event Five Results

  1. Ty Jenkins — 3:46.98
  2. Caden Poulin — 4:31.68
  3. Rafael Candeias — 4:32.82

Girls (14-15) — Event Five Results

  1. Emily Meyer — 4:16.74
  2. Lucy McGonigle — 4:27.93
  3. Morgan Hickson — 4:27.98

Boys (16-17) — Event Five Results

  1. Hiko O Te Rangi Curtis — 8:32.02
  2. Nate Ackermann — 8:41.69
  3. Aaron Merritt — 9:11.40

Girls (16-17) — Event Five Results

  1. Jadzia Onorati-Phillips — 8:15.46
  2. Molly Chicone — 8:25.35
  3. Emma Lawson — 9:00.25

Men (35-39) — Event Five Results

  1. František Heribán — 9:14.04
  2. Kyle Kasperbauer — 9:23.34
  3. Zachary Forrest — 9:24.75

Women (35-39) — Event Five Results

  1. Colleen Lehane — 7:43.74
  2. Whitney Gelin — 8:45.65
  3. Christelle El Debs — 9:52.92

Men (40-44) — Event Five Results

  1. Chris Beery — 8:31.75
  2. Josh Petlowany — 8:46.91
  3. David Johnston — 8:59.11

Women (40-44) — Event Five Results

  1. Ana C. Caldas — 7:52.28
  2. Kelly Friel — 8:47.33
  3. Kelly Marshall — 9:10.72

Men (45-49) — Event Five Results

  1. Alan Bates — 9:36.16
  2. Jeremiah Head — 9:49.53
  3. Justin Lasala — 10:12.33

Women (45-49) — Event Five Results

  1. Samantha Stevenson-Archer — 8:43.13
  2. Jennifer Dieter — 9:12.73
  3. Annie Sakamoto — 9:24.22

Men (50-54) — Event Five Results

  1. Bernard Luzi — 5:31.33
  2. Ben Kelly — 5:45.78
  3. Kevin Koester — 5:47.95

Women (50-54) — Event Five Results

  1. Joyanne Cooper — 5:49.28
  2. Tia Vesser — 6:09.75
  3. Meghan Parks — 6:45.15

Men (55-59) — Event Five Results

  1. Vincent Diephuis — 4:29.15
  2. Jeff Baptista — 4:34.19
  3. Patrick Sprague — 4:35.06

Women (55-59) — Event Five Results

  1. Karen Lundgren — 5:25.03
  2. Barbara Sessa — 5:32.87
  3. Ann Marie Hubbard — 5:33.21

Men (60-64) — Event Five Results

  1. Tim Lyons — 5:25.35
  2. Konrad Kaufmann — 5:39.71
  3. Craig Fegan — 5:42.07

Women (60-64) — Event Five Results

  1. Christine Long — 5:20.68
  2. Patricia McGill — 5:21.43
  3. Bianca Williams — 5:25.38

Men (65 & Over) — Event Five Results

  1. Ken Ogden — 5:00.86
  2. Rodrigo Dominguez — 5:30.38
  3. George Koch — 5:52.33

Women (65 & Over) — Event Five Results

  1. Polly McKinstry — 5:32.67
  2. Patty Bauer — 5:39.97
  3. Kathy Miller — 5:49.05

Event Six

Boys (16-17) — Event Six Results

  1. David Bradley — 2:57.33
  2. Nate Ackermann — 3:01.69
  3. Rökkvi Gudnason — 3:06.54

Girls (16-17) — Event Six Results

  1. Olivia Sulek — 2:35.97
  2. Claire Doty — 2:48.41
  3. Emma Lawson — 2:52.90

Men (35-39) — Event Six Results

  1. Nick Bloch — 2:34.81
  2. James Hobart — 2:51.29
  3. Brandon Nolin — 2:53.68

Women (35-39) — Event Six Results

  1. Whitney Gelin — 2:41.42
  2. Michelle Palmer — 2:45.59
  3. April Payne — 2:50.52

Men (40-44) — Event Six Results

  1. Tony Kurz — 2:34.69
  2. Art Hamilton — 2:48.80
  3. Maxime Guyon — 2:50.27

Women (40-44) — Event Six Results

  1. Ana C. Caldas — 2:43.30
  2. Kelly Friel — 2:45.92
  3. Rachel Green — 2:57.74

Event Seven

  • Ages 16-17, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54
    • For time:
      • 15 bar muscle-ups
      • 30/24-calorie ski erg
      • 100 double-unders
      • 12 bar muscle-ups
      • 30/24-calorie ski erg
      • 100 double-unders
      • Nine bar muscle-ups
      • 30/24-calorie ski erg
      • 100 double-unders
  • Ages 14-15
    • For time:
      • 15 bar muscle-ups
      • 25/20-calorie ski erg
      • 100 double-unders
      • 12 bar muscle-ups
      • 25/20-calorie ski erg
      • 100 double-unders
      • Nine bar muscle-ups
      • 25/20-calorie ski erg
      • 100 double-unders
  • Ages 55-59
    • For time:
      • Nine bar muscle-ups
      • 25/20-calorie ski erg
      • 75 double-unders
      • Seven bar muscle-ups
      • 25/20-calorie ski erg
      • 75 double-unders
      • Five bar muscle-ups
      • 25/20-calorie ski erg
      • 75 double-unders
  • Ages 60-64, 65+
    • For time:
      • 15 chest-to-bar pull-ups
      • 20/18-calorie ski erg
      • 75 double-unders
      • 10 chest-to-bar pull-ups
      • 20/18-calorie ski erg
      • 75 double-unders
      • 5 bar muscle-ups
      • 20/18-calorie ski erg
      • 75 double-unders

Boys (14-15) — Event Seven Results

  1. Isaiah Weber — 11:28.52
  2. Gustavo Pusch — 11:40.16
  3. Ty Jenkins — 13:06.39

Girls (14-15) — Event Seven Results

  1. Olivia Kerstetter — 12:15.98
  2. Jenna Michelotti — 12:34.97
  3. Trista Smith — 12:38.34

Boys (16-17) — Event Seven Results

  1. David Bradley — 10:55.39
  2. Nate Ackermann — 11:23.32
  3. Elias Simbürger — 12:48.92

Girls (16-17) — Event Seven Results

  1. Sophia Shaft — 13:08.92
  2. Anine Linnea Keen Hansen — 13:13.69
  3. Olivia Sulek — 13:41.56

Men (35-39) — Event Seven Results

  1. James Hobart — 11:06.94
  2. František Heribán — 11:38.53
  3. Kyle Kasperbauer — 11:51.52

Women (35-39) — Event Seven Results

  1. April Payne — 12:54.94
  2. Aneta Tucker — 12:55.91
  3. Corrin Lemieux — 13:17.77

Men (40-44) — Event Seven Results

  1. Nathan Beveridge — 11:49.96
  2. Alexandre Loviet — 11:55.92
  3. Daniel Finck — 12:22.60

Women (40-44) — Event Seven Results

  1. Kelly Marshall — 12:50.96
  2. Laura Nielsen — 15:06.94
  3. Stephanie Roy — 15:13.99

Men (45-49) — Event Seven Results

  1. Jason Luukkonen — 13:12.75
  2. Jason Grubb — 13:23.55
  3. Jeremiah Head — 13:46.30

Women (45-49) — Event Seven Results

  1. Janet Black — 15:15.50
  2. Annie Sakamoto — 15:35.62
  3. Jessica Manfro — CAP + Five

Men (50-54) — Event Seven Results

  1. Bernard Luzi — 14:44.18
  2. Bob Ruano — 15:13.89
  3. Brent Maier — 15:40.38

Women (50-54) — Event Seven Results

  1. Francoise Mahier — 15:49.64
  2. Marianne Højbjerg — CAP + 73
  3. Dee Dee Hoffman — CAP + 94

Men (55-59) — Event Seven Results

  1. Vincent Diephuis — 10:21.91
  2. Jody Clements — 11:46.68
  3. Perry Siplon — 13:35.34

Women (55-59) — Event Seven Results

  1. Van Grover — 15:26.52
  2. Laurie Meschishnick — 15:36.27
  3. Ann Marie Hubbard — 15:41.72

Men (60-64) — Event Seven Results

  1. Gus Vandervoort — 11:31.13
  2. Carl Giuffre — 13:01.81
  3. Will Powell — 13:21.00

Women (60-64) — Event Seven Results

  1. Susan Clarke — 12:52.29
  2. Lynne Knapman — 14:15.78
  3. Bianca Williams — CAP + 27

Men (65 & Over) — Event Seven Results

  1. David Hippensteel — 14:26.13
  2. Thomas Ackerman — 15:31.55
  3. Terry Howard — CAP + 94

Women (65 & Over) — Event Seven Results

  1. Pia Gund — CAP + 98
  2. Silvana Volpe — CAP + 98
  3. Karin Gogolsky — CAP + 98

Event Eight

  • Ages 16-17, 35-39, 40-44
    • Seven-min: AMRAP of:
      • 10/8-calorie Echo® bike
      • 10 burpee box jump-overs — Men: 24 inches | Women: 20 inches

Boys (16-17) — Event Eight Results

  1. David Bradley — 113 reps
  2. Rökkvi Gudnason — 110 reps
  3. Nate Ackermann — 108 reps

Girls (16-17) — Event Eight Results

  1. Olivia Sulek — 97 reps
  2. Emma Lawson — 96 reps
  3. Sophia Shaft — 93 reps

Men (35-39) — Event Eight Results

  1. James Hobart — 113 reps
  2. Nick Bloch — 111 reps
  3. Kyle Kasperbauer — 110 reps

Women (35-39) — Event Eight Results

  1. Whitney Gelin — 96 reps
  2. April Payne — 91 reps
  3. Lauren Gravatt — 90 reps

Men (40-44) — Event Eight Results

  1. Maxime Guyon — 110 reps
  2. Nathan Beveridge — 105 reps
  3. Heath Moody — 103 reps

Women (40-44) — Event Eight Results

  1. Kelly Friel — 94 reps
  2. Kelly Marshall — 91 reps
  3. Krystal Peterson — 90 reps

Event Nine

  • Ages 16-17, 35-39
  • Ages 40-44 and 45-49
    • For time, 10-8-6-4-2 reps of:
      • Wall walks
      • Thrusters — Men: 165 pounds | Women: 115 pounds
  • Ages 50-54 and 14-15
    • For time, 10-8-6-4-2 reps of:
      • Wall walks
      • Thrusters — Men: 135 pounds | Women: 95 pounds
  • Ages 55-59
    • For time, 9-7-5-3-1 reps of:
      • Wall walks
      • Thrusters — Men: 135 pounds | Women: 95 pounds
  • 60-64, 65+
    • For time, 9-7-5-3-1 reps of:
      • Wall walks
      • Thrusters — Men: 95 pounds | Women: 65 pounds

Boys (14-15) — Event Nine Results

  1. RJ Mestre — 8:27.16
  2. Gustavo Pusch — 8:36.28
  3. Rafael Candeias — 8:55.72

Girls (14-15) — Event Nine Results

  1. Olivia Kerstetter — 6:15.86
  2. Lucy McGonigle — 6:40.47
  3. Bianca Miller — 6:53.23

Boys (16-17) — Event Nine Results

  1. Elijah Subiono — 9:57.22
  2. Nate Ackermann — 10:44.16
  3. Hiko O Te Rangi Curtis — CAP + Two

Girls (16-17) — Event Nine Results

  1. Paulina Haro — 7:21.97
  2. Jadzia Onorati-Phillips — 8:48.06
  3. Emma Lawson — 9:03.06

Men (35-39) — Event Nine Results

  1. Kyle Kasperbauer — 8:22.44
  2. James Hobart — 8:25.75
  3. Lewis McMaster — 9:10.66

Women (35-39) — Event Nine Results

  1. Chelsey Hughes — 9:39.00
  2. Colleen Lehane — 9:45.59
  3. Aneta Tucker — 10:13.15

Men (40-44) — Event Nine Results

  1. David Johnston — 8:31.26
  2. Maxime Guyon — 8:45.10
  3. Nuno Costa — 9:04.66

Women (40-44) — Event Nine Results

  1. Rachel Green — 7:07.78
  2. Rebecca Voigt Miller — 7:41.69
  3. Laura Nielsen — 8:38.44

Men (45-49) — Event Nine Results

  1. Jason Grubb — 9:25.20
  2. Alan Bates — 9:59.30
  3. Tim Dymmel — 10:09.13

Women (45-49) — Event Nine Results

  1. Jennifer Dieter — 8:51.82
  2. Ali Crawford — 9:06.06
  3. Jessica Manfro — 9:09.41

Men (50-54) — Event Nine Results

  1. Kevin Koester — 8:52.35
  2. Bernard Luzi — 9:51.79
  3. Bob Ruano — 10:05.38

Women (50-54) — Event Nine Results

  1. Tia Vesser — 8:59.67
  2. Dee Dee Hoffman — 9:02.79
  3. Cherianne Benoit — 9:22.39

Men (55-59) — Event Nine Results

  1. Ron Ortiz — 10:10.29
  2. Bruce Young — 10:16.01
  3. Jody Clements — 10:22.07

Women (55-59) — Event Nine Results

  1. Karen Lundgren — 7:58.80
  2. Laurie Meschishnick — 8:14.03
  3. Shanna Bunce — 8:14.42

Men (60-64) — Event Nine Results

  1. Gus Vandervoort — 6:10.13
  2. Will Powell — 7:03.63
  3. Christian Galy — 7:36.13

Women (60-64) — Event Nine Results

  1. Susan Clarke — 8:00.44
  2. Bianca Williams — 9:12.93
  3. Susanne Olvback — 9:52.82

Men (65 & Over) — Event Nine Results

  1. Ken Ogden — 9:56.34
  2. Clarke Holland — CAP + Two
  3. David Hippensteel — CAP + Eight

Women (65 & Over) — Event Nine Results

  1. Polly McKinstry — 9:11.00
  2. Patty Bauer — 10:55.00
  3. Pia Gund — CAP + Three

Featured Image Courtesy of CrossFit